Przydatne dokumenty do uzyskania kredytu dla mikro firmy
02.04.2025 Finansowanie działalności
Napisz do eksperta
Mariusz Kurzac
Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.
Większość polskich przedsiębiorców, którzy przyczyniają się w ponad 70% do wzrostu gospodarki i PKB, funkcjonuje dzięki realizacji zawartych kontraktów i stałemu pozyskiwaniu nowych kontrahentów. Większość z nich nie ma czasu na zastanawianie się nad tym, jak uzyskać kredyt na rozwój firmy, a bieżące zasoby przedsiębiorstw są najczęściej małe i skierowane na realizację określonych zadań. Dowiedz się, jakie dokumenty warto regularnie przygotowywać, by zwiększyć szansę na kredyt lub inny rodzaj finansowania dla sektora MŚP.

Przydatne dokumenty w procesie wnioskowania o kredyt firmowy
O czym warto pamiętać wnioskując o kredyt firmowy lub inny rodzaj finansowania małej firmy? Niektóre dokumenty zbierane raz na kwartał pozwolą Ci szybko złożyć wniosek kredytowy. Pamiętaj o ich gromadzeniu, jeżeli chcesz zwiększyć szansę otrzymania finansowania kredytem, pożyczką, faktoringiem lub leasingiem z niską opłatą wstępną.
Dokumenty potwierdzające zdolność kredytową firmy
Małe firmy nie posiadają często ani asystentki, ani głównego księgowego/kontrolera, który może pilnować terminowego zbierania powyższych dokumentów. Najczęściej jednoosobowych działalności gospodarczych po prostu na to nie stać. Wiele większych firm, takich jak małe i średnie przedsiębiorstwa, wybiera formułę zbierania wymaganych dokumentów finansowych przez biuro księgowe, ale kwestie związane z opisem rozwojem firmy, czyli dokumenty wymagane przy ubieganiu się o kredyt muszą być tworzone wewnętrznie. Jeżeli przedsiębiorstwo posiada okresowo aktualizowany zestaw dokumentacji pozwala to znacznie łatwiej uzyskać finansowanie większych kwot kredytu sięgających nawet 1 mln zł.
Jak uzyskać kredyt dla firm? Wymagane dokumenty do wniosku kredytowego
Wiele przedsiębiorstw ubiega się o kredyt, aby móc rozwinąć się na większą skalę, jednakże wiele banków nie chce sfinansować tych działań bez odpowiednich dokumentów i zabezpieczenia kredytu. W przypadku zobowiązania, jakim jest pożyczka, praktyka finansowa w Polsce pokazuje, że wystarczające są najczęściej same wyciągi bankowe z ostatnich 6 lub 12 miesięcy i tylko w przypadku wątpliwości, bank może poprosić o przedstawienie zaświadczenia z ZUS i US. Jeżeli chcesz wnioskować o kredyt gotówkowy, warto ukazać obroty na wszystkich swoich rachunkach firmowych, gdyż większe firmy prowadzące działalność gospodarczą mogą mieć takich rachunków kilka. Wówczas bank chętniej udzieli kredytu, wątpliwości jest mniej, a i zdolność kredytowa wychodzi znacznie wyższa.
Leasing i faktoring dla małych firm
W przypadku faktoringu czy leasingu wszystkie wskazane w tabeli wyżej dokumenty są wymagane. W przypadku leasingu pomocna może być współpraca firmy leasingowej z dostawcą i minimalna wymagana opłata wstępna, która daje szansę na uproszczoną ścieżkę wnioskowania. W przypadku faktoringu samo zestawienie kontrahentów najczęściej jest niewystarczające, ponieważ należy również zweryfikować zgodę odbiorców na cesję należności. W tym obszarze występować mogą często ograniczenia, a sam proces nie jest ani prosty, ani automatyczny. Często uzyskanie cesji stanowi duże wyzwanie, jeżeli sprawa jest pilna, a odbiorca ma inne priorytety i nie jest w stanie udzielić szybkiej pomocy. Dopiero po potwierdzeniu cesji z umowy oraz weryfikacja dostawy finansowanej faktury daje możliwość uzyskania większej kwoty finansowania.
W artykule prezentujemy ogólne wymagania dokumentowe, które są przydatne podczas wnioskowania o finansowanie firmy. Szczegółowe dokumenty niezbędne do wzięcia kredytu określane są dokładnie przez daną instytucję udzielającą finansowania. Ponadto stworzenie biznesplanu, w tym skomplikowanych projekcji i opisu konkretnego projektu jest przypisane do jednostkowego zdarzenia, jakim może być projekt rozwoju firmy w obszarze większej inwestycji. Warto skorzystać z usług profesjonalnego doradcy finansowego, doświadczonego w tym zakresie, on doskonale doradzi, jak uzyskać kredyt firmowy i jaką listę dokumentów przygotować, aby uzyskać pozytywną decyzję kredytową.