Pozytywne prognozy gospodarcze dla mikro przedsiębiorstw
13.03.2025 Artykuły i wideo
Napisz do eksperta
Mariusz Kurzac
Określ temat i opisz czego chcesz dowiedzieć się od eksperta.
Odpowiedź zostanie wysłana na Twój adres e-mail.
Druga połowa roku 2025 może okazać się kluczowym okresem dla małych i średnich przedsiębiorców w Polsce, stanowiąc potencjalny punkt zwrotny w ich drodze do odbudowy i wzrostu biznesowego. W obliczu przewidywanych zmian w gospodarce, stabilizacji rynkowej oraz wsparcia ze strony instytucji publicznych, przedsiębiorcy mogą znaleźć się w korzystnej sytuacji do zwiększenia swoich inwestycji, innowacji oraz ekspansji na nowe rynki.

Analizując obecne tendencje, raporty i prognozy, warto zastanowić się, jakie czynniki będą kluczowe w kształtowaniu przyszłości małych i średnich firm w Polsce?
Podsumowanie roku 2024 dla polskiej gospodarki
Rok 2024, a przynajmniej jego druga część to był słabszy okres nie tylko dla małego biznesu, ale i dla całej gospodarki w Polsce. Wzrost gospodarczy spowolnił, ukształtował się poniżej 3% p.a. Stopy procentowe pozostawały wysokie, składki ZUS nie malały, ceny energii dla biznesu nie dawały szans na poprawę rentowności, a inflacja ciągle pozostawała na wysokim poziomie. Konsumpcja była słabsza, produkcja i inwestycje niższe. Coraz trudniej było również zatrudniać nowych pracowników. Do tego spadł eksport w znacznym stopniu, gdyż główni partnerzy Polski w Europie Zachodniej m.in Niemcy, Francja i Wielka Brytania pozostawali w recesji. Sytuacja geopolityczna pozostawała niestabilna z uwagi na trwający konflikt w Ukrainie, Syrii oraz w Strefie Gazy. Wszystko to sprawiało, że roczne koszty prowadzenia biznesu się zwiększały, a przychody nie rosły w zadowalającym tempie. Małe firmy szczególnie odczuły wzrost kosztów działalności, spowodowany pogorszeniem się sytuacji polskiej gospodarki.
Przewidywana zmiana sytuacji rynkowej w drugiej połowie 2025 roku
Dlaczego więc ten rok - 2025 r., szczególnie jego druga połowa, powinien sprzyjać rozwojowi małych firm? Zacznijmy od tego, że większość ekonomistów oczekuje wzrostu gospodarczego, czyli polskiego PKB w okolicach 3,5 %. Poprawiają się nastroje konsumenckie i po raz pierwszy od dawna wskaźnik PMI dla producentów przekroczył poziom 50%. Poprawa stanu gospodarki przy obiecanej przez rząd deregulacji, wzrost oszczędności i wynagrodzeń, daje dużą szansę na wzrost konsumpcji. Właściciele mikro i małych przedsiębiorstw mogą spodziewać się wzrostów.
Kolejną rzeczą, która powinna dać większy impuls mikro i małym firmom to inwestycje. Z jednej strony mocno zapowiadane wydatki na inwestycje rządowe powinny w konsekwencji pobudzić również nakłady inwestycyjne prywatnego sektora. Z drugiej strony impuls inwestycyjny związany z napływem opóźnionych środków z UE, które pierwotnie miały pojawić się w 2021 r. Jednakże podjęcie kluczowych decyzji biznesowych przez Państwo sprawia, że w 2025 r. mogą zajść pozytywne zmiany, które odczują micro, małe i średnie przedsiębiorstwa, a także wiele lokalnych społeczności. Stopa inwestycji w Polsce od lat pozostaje poniżej naszego potencjału i wynosi ok. 17%. Wzrost w okolicach 20%, dałby potencjał na znaczne przyspieszenie gospodarcze.
Jak eksport i sytuacja geopolityczna wpłyną na biznes
Z przeprowadzonych w lutym 2025 r. badań wynika, że gospodarka Europy Zachodniej wychodzi ze stagnacji i nawet przy mocnym kursie PLN do EUR, odzyskamy część rynków na których wcześniej byliśmy aktywni. Nie będą to już wzrosty dwucyfrowe, ale druga połowa roku może przynieść poprawę i stabilizację. Jeśli obecna presja na obniżenie stóp procentowych przez NBP stałaby się faktem, to część sektora bankowego chętniej będzie udzielać finansowania dla segmentów micro i MŚP. Pozostają oczywiście ryzyka geopolityczne, na które nie mamy wpływu m.in. wojna w Ukrainie.
Sprawdź ofertę BizLend >>